Göç İkametim, Düzensiz Göçle Mücadele Hakkında

Göç İkametim, Düzensiz Göçle Mücadele Hakkında

  • 27.11.2019

 

Göç İkametim, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü; İçişleri Bakanlığı, Türkiye’yi, yasa dışı yollarla  gelen ve Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin hedefi haline getirmemek için karada ve denizde aldığı güvenlik önlemlerine devam ediyor.

2019 yılının ilk sekiz ayında yakalanan düzensiz göçmen sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 42 artarak 158 binden 235 bine yükseldi.  Kolluk birimleri, Edirne üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlere de izin vermedi. Edirne’de yakalamalar, 2019 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 arttı.

Ülkelerinde yaşadıkları iç karışıklık, savaş, ekonomik nedenlerden dolayı son dönemde yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmen sayısında artış yaşanıyor.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye’yi düzensiz göçmenlerin geçiş güzergahı haline getirmemek için karada ve denizde aldığı güvenlik tedbirlerini  en üst düzeye çıkardı. Alınan bu tedbirler sayesinde 2019’da kara yoluyla Avrupa’ya yasa dışı geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin yakalama sayılarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. 2018 yılının ilk sekiz ayında kara yoluyla Avrupa Birliğine ulaşan düzensiz göçmen sayısı 10 bin iken, 2019 yılının aynı döneminde bu sayı 4 bine düştü. Avrupa Birliği’ne deniz yoluyla geçen düzensiz göçmenlerin sayısında ise cüzi bir artış yaşandı. 2018 yılının ilk sekiz ayında 18 bin iken, 2019 yılında 24 bine ulaştı.

Türkiye’de yakalanan her üç düzensiz göçmenden birinin yakalandığı Edirne, Avrupa’ya yasa dışı yollardan geçiş teşebbüslerinden en çok etkilenen il oldu. 2019 yılında ülkemizde yakalanan 235 bin düzensiz göçmenin 68 bini Edirne’de yakalandı. Kolluk birimlerimizin olağanüstü çabaları sayesinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Edirne’deki yakalamalar yüzde 70 arttı.

WhatsApp Destek